W reakcji na oficjalną listę kandydatów opublikowaną dzisiaj przez przewodniczącą-elekt Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, sekretarz generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen powiedział:

„Jesteśmy zadowoleni z zaproponowanej listy kandydatów, która została dzisiaj opublikowana przez przewodniczącą-elekt Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Cieszymy się, że komisarz Hogan przejmie tekę handlu UE. Bez wątpienia będzie nadal bronił interesów unijnego rolnictwa na swoim nowym stanowisku. Z zadowoleniem przyjmujemy również powołanie Janusza Wojciechowskiego, Stelli Kyriakides, Johannesa Hahna i Fransa Timmermansa, z którymi z przyjemnością będziemy współpracować w zakresie rolnictwa, zdrowia, budżetu czy Zielonego Ładu. Janusz Wojciechowski jest doświadczonym urzędnikiem unijnym oraz ekspertem ds. rolnictwa. Będzie odpowiedzialny za dalsze kształtowanie unijnej polityki rolnej w przełomowym momencie, naznaczonym problematyką wymiany pokoleniowej, niskiej dochodowości gospodarstw, wahań na rynku, handlu czy zmian klimatu.

Aktualnie, nie tyle nazwiska przyszłych komisarzy, co zaproponowany rozkład tematów jest korzystnym sygnałem dla europejskich rolników i spółdzielni rolniczych. Dlatego też z zadowoleniem stwierdziliśmy, że zachowano spójność tematów przydzielonych DG AGRI, SANTE i TRADE. Zauważyliśmy również propozycję wzmocnienia koordynacji działań w zakresie zmian klimatu. Czekamy teraz na wysłuchanie kandydatów na komisarzy i program przyszłej Komisji.”

Źródło:Copa-Cogeca